530 420 725Teren działania - cała Polska
header image

Rosnąca popularność wynajmu samochodów służbowych

by admin Luty 24, 2019 Brak komentarzy Bez kategorii

Carefleet S.A., jedna z czołowych na polskim rynku firm specjalizujących się w wynajmie długoterminowym pojazdów, przeprowadziła badanie dotyczące obsługi służbowej floty samochodów w Polsce. Badanie to wykazało, ze najwięcej pracy dla firm z sektora MŚP generuje nadzór nad stanem zużycia samochodów, a także utrzymanie pojazdów w dobrej kondycji (odpowiedź 21,7% badanych). Ponadto Polski Związek Wynajmu i Leasingu wykazał, że rok 2017 był drugim z rzędu najbardziej owocnym dla całego rynku motoryzacyjnego w Polsce, ponieważ zakup aut w salonach wyniósł 486 tys. sztuk, czyli o 17 proc. więcej niż rok wcześniej.

Rosnące zapotrzebowanie, rosnące obowiązki

Do tak imponującego wyniku przyczyniły się przede wszystkim firmy, które nabyły około 70% spośród wszystkich nowych samochodów osobowych w 2017 roku. Znaczącą rolę odegrały tu także firmy z sektora MŚP. Oprócz posiadania wygodnego samochodu firmowego, taki zakup oznacza też znacznie większą liczbę obowiązków. „Im większa liczba samochodów w firmie, tym większe są nakłady czasu i pracy, które trzeba przeznaczyć na ich utrzymanie. Do kwestii stricte technicznych, takich jak przeglądy serwisowe, naprawy mechaniczne czy sezonowa wymiana opon dochodzą jeszcze obowiązki administracyjne. O ile korporacje i duże przedsiębiorstwa posiadają całe działy lub pracowników dedykowanych obsłudze firmowej floty, o tyle w przypadku mniejszych  firm obowiązki te spadają na pracowników odpowiedzialnych za inne obszary funkcjonowania firmy, w tym często również na samych właścicieli.” – twierdzi Ilona Ochęduszko dyrektor Departamentu Account Management w Carefleet S.A.

Aspekty techniczne oraz administracyjne

Dbanie o jak najlepszą kondycję samochodów służbowych to nie jedyny obowiązek. Firmy z sektora MŚP muszą zadbać również o systematyczne przeglądy serwisowe oraz rzetelne rozliczanie faktury związanych z eksploatacją aut. Te elementy jako bardzo pracochłonne wskazało ponad 13% ankietowanych. Zwrócono również uwagę na mnogość działań administracyjnych dotyczących obsługi floty, czyli rejestracje i ubezpieczenia (11,1%) oraz koordynacja napraw szkód komunikacyjnych (6,2%). Ze względu na rosnącą ilość obowiązków, pojawiającą się w momencie zakupu firmowego samochodu, przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na pomoc i oddelegowanie związanych z tym zadań specjalistycznym, zewnętrznym firmom.

Ilona Ochęduszko twierdzi, że: „Właściciele małych i średnich firm traktują samochody służbowe w kategorii narzędzi pracy. Powinny być ekonomiczne, funkcjonalne i generować jak najmniej dodatkowej pracy. Dlatego też z roku na rok coraz większą popularnością cieszy się outsourcing usług związanych z zarządzaniem flotą. Wśród nich możemy m.in. wymienić obsługę techniczną pojazdów, sezonową wymianę i przechowywanie opon, likwidację szkód komunikacyjnych, karty paliwowe czy wsparcie w kwestiach związanych z administracją firmowej floty.”

Długoterminowy wynajem samochodów

Kilkanaście lat temu z rozwiązania, jakim jest długoterminowy wynajem samochodów, korzystały przede wszystkim duże przedsiębiorstwa i korporacje. Badanie wykonane na zlecenie Carefleet S.A. wykazało jednak, że obecnie firmy z sektora MŚP coraz częściej korzystają z takiej opcji. 19,6% mikro, małych i średnich firm finansuje samochody służbowe w formie wynajmu długoterminowego. Jest to wynik o 15% większy niż w 2009 roku. Wynajem długoterminowy cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na atrakcyjne finansowanie samochodu z szerokim zakresem usług z obszaru zarządzania flotą.

Leave comments

Your email address will not be published.*You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Polecane oferty

Featured image
Featured image
Featured image
Featured image
Featured image
Featured image

Skontaktuj się z nami

 oferty@bcarfull.pl
 Cała Polska
 784007080